novější recenze

30. 11. 2001, Ústí nad Labem - Totální nasazení, Houba, Model 77

17. 11. 2001, Babice u Havlíčkova Brodu, Punk's not bad - Zeměžluč, Jaksi taksi,...
(by DeadKennedys)

6. 10. 2001, Liberec, Clockwork fest No. VI - N.V.Ú., Street machine, Provokace,...
(by DeadKennedys)

22. 9. 2001, Chabafest No. 10 - N.V.Ú., Abszess (d), Peshata, Houba,...

15. 9. 2001, Vrchoviny u Nového Města nad Metují, Chelsea fest II.
(by DeadKennedys)

4. 8. 2001, Trutnov, Anti Society fest No. 7 - Varukers (gb), Aurora (h), Zóna A (sk),...
(by DeadKennedys)

3. - 4. 8. 2001, Trutnov, Anti Society fest No. 7 - Varukers (gb), Aurora (h), Zóna A (sk),...
(by Ushinka)

30. 6. 2001, Most, Rotten Unicorn 001 - Zóna A (sk), N.V.Ú., Totální nasazení, Houba,...

23. 6. 2001, Chabafest No. 9, Street bar Cartel - Jaksi taksi, Houba, Volant,...

21. 4. 2001, Jablonec nad Nisou, Panzer club - Abszess (d), Houba, Provokace

3. 3. 2001, Chabafest No. 8 - Zeměžluč, Houba, Pod stolem, Swinger club,...

2. 2. 2001, Janov nad Jizerou - Houba, Jaksi taksi, Suffer

25. 11. 2000, Chabafest No. 7 - Abszess (d), Houba, Jaksi taksi, Požár mlýna,...

17. 11. 2000, Chotovice fest - N.V.Ú., Houba, TASS, Jaksi taksi

27. 10. 2000, Liberec, RC Golet - Visací zámek

15. 9. 2000, Chabafest No. 6 - Zóna A (sk), N.V.Ú., Houba, Volant,...


Ústí nad Labem, Axel klub, 30. 11. 2001

    Na koncert tří kapel do UnL jsem se vydal jako jedinej zástupce českolípáků (nepočítám Somráka - to není člověk). Šlo zřejmě o můj první zájezd, kterej jsem absolvoval bez kámošů, ale aspoň jsem blíže poznal "ústeckej folkor". Mojí průvodkyní se stala Maritta, takže jsem tak úplně sám nebyl. Akce se konala v malým klubu na okraji Ústí nad Labem - v Krásným Březně (nedaleko je pivovar :-)). Pokud je řeč o malým klubu, mám na mysli skutečně malej. Celé akce se podle mého odhadu zúčastnilo tak 100 lidí a "našlapáno" bylo fakt nechutně. Čekací doba na pivo byla tak půl hodiny, i když je nutno podotknout, že to nebylo způsobeno množstvím lidí, ale šnečí rychlostí obsluhy. Ale dost tlachů, přejdeme k věci.

    Na místo jsme dorazili krátce po sedmé hodině večerní. Hned u vchodu nás uvítal frontman Houby Micheal, kterej nás "stáhnul" o 50,- Kč vstupnýho. Uvnitř putyky nebyla volná ani jedna židle, naštěstí mě ale můj instinkt neomylně přivedl na sympatické místo vedle podia - prkennej parapet nad topením, takže jsme zimou netrpěli.

    První začala hrát po deváté hodině večerní teplická formace Model 77. Viděl jsem je asi podruhý a ničím významnějším mě neoslovili. Typická kombinace Oi/punk, kterou dneska hraje vícero podobných skupin. Přesto se rozjelo slušné pogo, takže bylo zakrátko v sále pěkně horko. Po Modelu nastoupila oblíbená Houba. Začala jako již tradičně skladbou Anti - nazi, kterou však muzikanti záhy přerušili s komentářem: "To byla zkouška!". Pak se již rozjel klasickej koncert Houby, kdy byly ke slyšení snad všechny moje oblíbené hity. Houba mě též potěšila zařazením legendární "telexovky" Ty tvý komedie, čímž si mě naprosto získali. Za zmínku stojí též neustále se zlepšující zpěv Martíčka, kterej podle mýho pozorování udělal velkej pokrok a svého bratra několikrát významně "podržel".

    Poslední hráli Totální nasazení ze Slanýho. Tato punková stálice české scény zahrála vše, co jsme od nich čekali. Nepříjemně se však projevilo nekvalitní nazvučení, který celý vystoupení značně pokazilo (to se týká i výše uvedený Houby a Modelu). Dost mě rozesmála hláška Sváty: "Je tady někde nějakej zvukař?" a z kouta za podiem, kde byl mix-pult, se vynořil smutnej človíček: "To jsem já..." :-) Mnohem smutnější bylo, když se později na podium vydrápal nějakej typ, vyškubnul Sváťovi mikrofon a povídá: "Tak vy jste to slavný Totální nasazení?" Sváťa: "Jo, to jsme." Typ: "Tak to jste pěkný komerčáci, řekli jste si za vystoupení 2.500,-" Sváťa zrudnul jako krocan, na žíle, co měl na čele, byste utáhli náklaďák a dost hustě se s typem začal hádat. Pochopil jsem, že Totáči dneska skončili a asi se v Ústí dost dlouho neukážou...

    Tím by bylo řečeno vše podstatné. Na závěr bych ještě podle vzoru DeadKennedyse zhodnotil prostředí, co se lidí týče. Na místě byla k vidění snad většina severočeskejch známejch, bohužel s výjimkou Tlamexe a jeho novoborské pivní party. Též jsem měl možnost seznámit se s kamarádama Maritty, z nichž mě asi nejvíc zaujal borec s přezdívkou Žabi. Jeho lásku k alkoholu nemohl pokazit ani fakt, že mu chyběl kus palce a tak celý večer vynalézal nové způsoby držení půllitru. Nesomroval prakticky nikdo - zřejmě proto, že se všichni navzájem znali, takže dobře věděli, že by to nemělo cenu. Výjimku měl pouze Somri, ale ten to zkoušel spíš z principu :-)

    Další akce, která by se v Axelu měla konat, by mohl být "pohřbený" Chabafest. Klub se totiž přestěhoval do vedlejšího většího sálu, čímž by náročné podmínky byly splněny. Proto všem spřízněným duším doporučuju sledovat domovské stránky Houby nebo moje Maxi punk pages. See you in Chaba...


Punk's not bad, Babice u Havlíčkova Brodu, 17. 11. 2001 (by DeadKennedys)

    V pět hodin bývá v listopadu už tma. Pokud váš šofér (Libor) trpí lehkou šeroslepostí, není to nic příjemného, ale ani nic tragického. Něco jiného ovšem nastává v okamžiku, kdy se ke tmě přidá mlha. A jestliže říkám mlha, myslím MLHU. Na okreskách směr Světlá nad Sázavou, což byla naše geniální zkratka, se vytvořila mlha s velkým „M“. Rozsvítili jsme dálkový a před námi neprostupná bílá stěna. S normálními světly bylo vidět aspoň na životu nezbytných 5 metrů. Pouze občas nebylo zcela zřejmé, zda nejedeme v protisměru. Nicméně přežilo se, i když příjezd do Babic asi v šest odpoledne byl v pravdě vysvobozením.

    Vstupný 120,-, vzhledem k tomu že jedna kapela už hrála, snížený na 100,-. Jak jsem se později dozvěděl, přišel jsem díky našemu zpoždění o Ambrosii - vynikající český metalcore, klidnějšího ražení. Jednou se mi už poštěstilo je shlédnout jakožto předskokany americké sXe old school HC sypačky Good Clean Fun v pražském squatu Milada. Spolu se Zeměžlučí kapelka na kterou jsem se hodně těšil. Ovšem jelikož Ambrosia nehraje punk, asi beztak netrval jejich blok „přehnaně“ dlouho. Snad příště.

    Jako druzí v pořadí byli slováci Svitňan (značka sloveského piva). Tuctový styl, který mě vůbec nebral, a to jsem ještě netušil, co bude následovat. Primitiv Plebs, stejně jako po nich vystoupivší A bude hůř, zahráli opravdu tragicky. Neměnný vzor ala E!E, bez sebemenšího nápadu či aspoň náznaku nápadu a pokusu zahrát trochu odlišně. Textově si vystačili s několika nanejvýš „originálními“ tématy: alkohol, marihuana a sex. Jedinou rozumnou věc, co mohl člověk v této době na sále dělat, bylo ochutnat místní pivo. Jedenáctka značky Rebel za 15,- v podstatě lidová cena, dvanáctka Plzeň za 25,- už tolik lidová ne, ale aspoň bylo o pití večera rozhodnuto.

    Šest kousků a hurá na Zeměžluč. První kteří nezklamali, jak ostatně bývá zvykem. Konečně se rozjelo ostřejší pogo podnícené našláplou hudbou a sdělnějšími texty. Repertoár nabídl kromě zažitých věcí z předchozí bohaté diskografie brněnských harcovníků také tři písně z jejich posledního počinu, splítka vydaného společně s Davovou Psychózou. A to - Vždyť už tam jsme, Marghera 1.34 a Homo se raduje. Na pódiu to vřelo, zvláště Eda u kytary se do koncertu evidentně ponořil, což bylo asi nejlépe patrné při jeho zpěvu v mé oblíbené písni Uh!. Zeměžluč hrála přibližně hodinu a stejný čas měli vyhrazený i pražští neopunkeři Jaksi Taksi. Má averze vůči této partičce je dostatečně známá, takže jejich kopírku NOFX a Rancid komentovat nebudu. Vystoupení jim ovšem nesedlo hlavně díky menšímu nasazení, než i u nich bývá obvyklé. Jednotlivé skladby působily už od úvodní Politická jelita značně nudným dojmem. Radek zpíval jakoby strojově. Věnoval jsem se tedy spíše svému Rebelu a pokusům s levým reproduktorem asi ve smyslu, zda je možné ucpat ho prázdným kelímkem od piva. K mému snažení se zanedlouho připojil i Libor a jeden z pořadatelů. Nepodařilo se, takže Jaksi Taksi v poklidu dohráli. Ani jsem nepostřehl zda zazněl cover od NOFX Donť Call Me White, jediná věc co se mi i v jejich ztvárnění aspoň trochu líbí.

    S.N.B. rozjeli kolem půl jedenácté další várku kinderpoppunku s hospodskými motivy a já přestal pomalu doufat, že se bude dít ještě něco jiného vyjma úspěšně se stupňujícího alkoholového dýchánku. Jedenáctka je přeci jen jedenáctka. Naštěstí se mi podařilo vytrvat. Na rozdíl od Libora, který to po S.N.B. „zabalil“ a spal v sedě na podlaze pod pódiem. Nepamatuje si tak Sex Deviants. Nevím, zda jsem už někdy neměl s touto formací tu čest. Každopádně mile překvapili. Především ženským vokálem, který vhodně doplňovali jeden z kytaristů a basák a také muzikantskými výkony i snahou vymanit se z monotónního punkového rytmu. Škoda jen trochu horšího nazvučení mikrofonu zpěvačky, takže nebylo příliš rozumět textům. Ty se z útržků, které se mi podařilo pochytit, totiž neomezovaly na pouhopouhou oslavu alkoholických radovánek. Zbylé kapely si už příliš nepamatuji, kolem třetí jsem se odebral ke spánku do pekelně vymrzlého auta a v osm už mžoural na ranní okresku přikrytou bílou dekou mlhy.

    Celkově musím vyjádřit poněkud zklamání nad výběrem a produkcí většiny kapel, stejně pak nad prostředím. Lákavé upozornění na letáčku ohledně prodeje CD, MC, LP, zinů a veganského jídla se zrovna nesplnilo. Nabízených bylo asi patnáct kazet, z toho ještě čtyři tvořili Jaksi Taksi, časopis jediný (název si nevybavím). Veganské jídlo vařili pořadatelé pouze zpočátku, neboť odbyt nebyl zrovna z kategorie nejlepších dní na Wall Street. Publikum oděné takřka v uniformě značky Exploited - ale budiž - a pár podobných kapel. Docela výrazně vybočoval jeden člověk s nášivkami americké prasopal/vege legendy Disrupt. Většina přítomných dam působila dojmem, že jakékoliv koketování s nimi zavání koledováním si o problémy se zákonem, paragraf pohlavní zneužívání nezletilých. Sem tam nějaký ten somrák, ale naštěstí jsem rozdal jen pár cigaret a peníze si nechal, takže na zaplacení benzínu na zpáteční cestu zbylo. Tudíž celkový dojem z Babic tentokrát nic moc. Po Rebelu navíc solidně bolí hlava. Snad únorový crust fest pořádaný přímo v Havlíčkově Brodě bude lepší.


Clockwork fest No. VI, Liberec, 6. 10. 2001 (by DeadKennedys)

    Liberec. Na pohled krásné město. Na bližší pohled poněkud nebezpečné (potvrzuji - pozn. by Maxi), alespoň soudě podle vyprávění přátel, z nichž některým se ztenčil počet zubů. A o holé lebky (nazi pochopitelně) nouze v poslední době není. Na stop však jedno z ideálních, bezproblémových míst. Cesta z Prahy trvala 2 hodiny. Ale jelikož jsem nesehnal na stop žádnou vhodnou dívčí "oběť", pochopitelně se mi nepodařilo vykopat na výpadovku dřív jak v půl páté odpoledne. S leností budu muset něco zásadního udělat, neboť jak se začne brzo stmívat, příště už bych nemusel dojet...

    Rituál je jeden z nejpříjemnějších klubů jaké jsem doposavad poznal - malý, útulný, řekl bych až takové rodinné prostředí, hudba od rocku, přes punk až po grindové klepce. Zároveň to je ovšem také jediný podnik tohoto typu v Liberci (nepřísluší se moc machrovat, v Praze máme asi tři a srovnejte si velikost měst a počet obyvatel). Dalším je totiž nesnesitelný RC Golet. Rock klub v uvozovkách - typická rocková diskárna otevřená do šesti ráno, občas je večerní produkce obohacena výstupy kapel Anna K. band a jim podobných. Otřes. A zbytek hudební kultury v Liberci obstarají nepostradatelné diskotéky. Takže sláva Rituálu! Dorazil jsem do něj něco před osmou a během hodiny se posílil několika kousky. Neodpustím si poznámku ohledně vstupného: 100,- Kč, dřív bych řekl hodně, odpovídající by bylo spíše 80,- ale tváří v tvář inflaci poslední doby se asi podobné ceny stanou samozřejmostí. O pivu za 14,- platí to samé.

    Jako první kapela večera vystoupila překvapivě z nedalekého Jablonce dorazivší Provokace. Pamatuji si ji z Chelsea festu a také z Chabařovic, kde jsem ovšem její vystoupení prodebatoval mimo sál s mosteckými punk girls. Tentokrát mě ovšem poněkud zklamali. Na úvod to vypadalo jako by člověk nebyl na koncertě, ale spíše na zkoušce. S postupem času se sice zlepšili, ale co jsem postrádal nejvíce, byl energický náboj, který je pro tento styl hudby (Oi/punk/HC) to nejdůležitější. Ve skladbách se příliš neorientuji, v paměti mi utkvěla pouze skladba Milujeme, se snadno zapamatovatelným refrénem. Nemám doma ještě kazetu, takže dále zmíním pouze covery Provokace a Punk a pogo od HNF, přičemž druhá zmiňovaná byla odehrána dost bez invence. Od Zóny A si vypůjčili jejich hit Chceš si žiť po svojom a ten jim seděl o poznání lépe. Celkový dojem ovšem rozhodně slabší než-li na Chelsea festu. Holt není každý den posvícení.

    Druzí v pořadí se představili místní STK a mile překvapili. Oproti poslednímu vystoupení, které si pamatuji asi 4 měsíce zpátky, udělali znatelný krok kupředu. Především zrychlili a zagresivněli svůj projev. Na letáčku byl napsán jako styl street core - ale styly jako grindpunk, destruktivní hardcore, power violence apod. - to mi přijde jen jako plané vymýšlení co nejextravagantnějších názvů. STK hrají zkrátka tvrdší punk (chcete-li punk as fuck) klasického stylu. Podobných kapel jsem slyšel už stovky, ale především zahraničních, v české scéně moc přehled nemám. Obvykle na mě působí už dost fádně, ale v tomto případě ne. Zkrátka líbí. Snad kdyby zpěvák zabrousil svým vokálem do crustových vod, bylo by to ještě lepší. Jen tak dál chlapci.

    Na druhou stranu, kapela jenž si říká 3:2 pro MH (opravdu nevím co to znamená), mě zrovna neoslnila, ale to bude způsobeno hlavně tím, že k jejich klasickému skinheadskému Oi! nemám příliš blízko, takže jsem většinu jejich vystoupení strávil v chodbě na schodech. Street Machine se na pódium dostali krátce po jedenácté a docela to rozjeli. Nejprve nebyl kotel nic moc, ale díky zpěvákovým proslovům, skákání, nasazení a především díky jejich hudbě se to rychle změnilo. Vzhledově pěkné "gorily", hudebně se zdatně snažili napodobit Sick Of It All, ale přece jen se jim do bubnů neustále cpal klasický punkový rytmus a k HC, o kterém se zpěvák často zmiňoval, to ještě přeci jen má dost daleko. Publikum ale solidně nažhavili. Jen snad poznámka ohledně cen jejich nosičů. Kazeta 80,- - OK, CD 200,-… No pánové, kupříkladu Chaos UK a podobné kapely to mají tak za 140,- a například hodinová výběrovka s mamutím bookletem od Cripple Bastards stojí 250,-.Takže by to chtělo ceny lehce "zreálnit". Ale to je problém více kapel.

    N.V.Ú. - raději nebudu počítat pokolikáté jsem novobydžovskou punkovou legendu viděl. Posilněn sedmi půllitry pěnivého moku mi jaksi vypadlo, že mám na levé noze naštípnutý nehet a vrhl jsem se do kotle. Nyní poněkud kulhám a navíc se s každým dupnutím cizí gladiátory na mé čtyři roky staré marteny blíží nevyhnutelně den dosti citelné finanční investice do nové obuvi. Repertoár tradiční, já osobně s potěšením kvitoval návrat skladeb Nenávist a kultovní (fuj slovo) Mysli na mě až budeš pod ním. Také mi koncerty N.V.Ú. přišly vždy lepší v malých klubech, než na festivalech typu Antisociety či podnicích jako KD Opatov apod. Rituál pro ně byl ideální a lidé nadšení.

    Závěrem tedy: klasická punková akcička jakých jsou v každém týdnu desítky po celé republice, což je jen a jen dobře.


Chabařovice fest 10, 22. 9. 2001

    Do Chabařovic, tentokrát již opět konaných na předměstí Ústí nad Labem v restauraci U Formana, jsme vyjeli už v půl jedný. Jela kompletní českolipská číratá punk scéna - já, Martin, Somrák a Ondřej a další nečíratý - Mickey a liberečáci Jirka s Klárou. Ještě v půl dvanáctý mi volal Tlamiczka, v kolik se prej jede. Po mý smeči, že už v půl jedný, protože koncert začíná ve čtyři, nastala trapná chvíle ticha, protože Tlamexovi došlo, že ani neví, co na internet vlastně dává. Tlamiczka je totiž webmaster stránek o Houbě a byl to on, kdo na úvodní stránku do novinek umístil leták s info o Chabafestu 10. No nic, snad to příště vyjde... :-)

    V Ústí nad Labem se naše skupina rozrostla o mojí love girl Marittku a další lidi a bez větších problémů jsme dorazili až do Chabařovic. Na místě ještě skoro nikdo nebyl a po zjištění, že úvodní Provokace bude hrát až poslední a tím že se začátek koncertu přesouvá až na 17. hodinu, začala bohulibá zábava ve formě alkoholu, karet a stavění i barvení čír (thanx to Marit). První kapela, která vystoupila krátce po páté hodině, byli Chlapi z práce, s. r. o. Opět se potvrdila nevděčná úloha kapel, které hrají jako první - nikdo je moc neposlouchal, nepařil ani nepogoval. Všichni se radši věnovali chlastu a kámošům i přes kvalitní vystoupení této kapely... Další na řadě byli němečtí Abszess, kteří zahráli před již slušně zaplněným sálem. Na místě bylo asi 150 lidí a k vidění byli snad všichni mí známý od Děčína až po Prahu.

    Poté vystoupila naprosto geniální skupina Peshata, až donedávna neznámá i mě. Chytlavé melodie, výborně vyzpívané doprovodné vokály a hra na trumpetu - to vše znamenalo skvělou spářku. Tuto skupinu můžu všem jen doporučit, pakliže ji ještě neznáte (fatální nedostatek) i přes to, že ji někteří "rádoby tvrdý" punkeři nemaj rádi. Zřejmě proto, že kapela uplatňuje hravost a chytrý metafory (texty jsou z 90 % o zvířátkách - proto taky označení ZOO-punk) před tolik oblíbenými vulgarismy...

    Po Peshatě následovali další Němci - Mongrel. Obě německé kapely nemůžu moc okomentovat, protože je nemám "oposlouchaný" a textům jsem víceméně nerozuměl. Nasazení muzikantů bylo ale kvalitní a i provedení, co se muziky týče, bylo nadstandardní. Poté se na scéně objevili již legendární N.V.Ú. Nemá cenu jejich výkon popisovat, všichni jste je už nejmíň jednou viděli. Snad jen podotknu, že kapela nehrála moc dlouho, ale předvedla jedno ze svých tradičních vystoupení, ze kterých přímo sálá život a energie - prostě to, co dělá punk punkem.

    Předposlední zahrála pořádající Houba. Pohled na kytaristovy nejistý pohyby naznačoval nejmíň 2,5 promile krve v alkoholu, ehm, alkoholu v krvi :-)) Problémy se projevily hned při prvních tónech úvodní skladby Anti nazi. Naštěstí se kytarista natolik vyhecoval a vzchopil, že další vystoupení proběhlo naprosto bez problémů a ke všeobecné spokojenosti všech přítomných. Poslední skupinou (a pro mě i zlatým hřebem večera) byla jablonecká Provokace. Poprvé jsem tuhle kapelu viděl asi před půl rokem a hned mě zaujala (viz. recenze na Jablonec nad Nisou z 21. 4. 2001). Čuch mě opět nezklamal a vystoupení bylo naprosto úžasný. V pogu ideální počet lidí (asi 20 největších hardcore pařanů), úvodní hitovka Provokace od HNF, skvělé písničky s kvalitními texty (Hromadná cesta, Milujeme nebo Omyl dějin) - to vše v jednom celku znamenalo výbornej zážitek a důstojné završení celého Chabafestu. Jenom je škoda, že Provokace nehrála moc dlouho. Koncert totiž musel skončit ve 22:00, a to se ještě asi půl hodiny přetáhlo.

    Po skončení produkce následoval hromadný ústup do Ústí, kde jsme měli zajištěnej nocleh u kámošky Maritty (thanx to Káťa a jejímu heslu "přece ti nevyhovim" :-)) Při tomto hromadným "stěhování národů" došlo ke ztrátě Martina, Ondry a Renaty, který se flákali a nestihli autobus. Tím, že se nás nedrželi, museli strávit noc na ústeckým nádraží. My jsme moc důvodů ke smíchu taky neměli, protože nás autobus odvez do vozovny a do centra to bylo minimálně hodinu pěšky. I přes tuto obtíž jsme se asi v jednu ráno uložili ke spánku a druhej den se bez problémů vrátili do Lípy.

    Na závěr se musím zmínit o nepříjemný skutečnosti, a sice o tom, že pořádání Chabafestů bylo na nějaký čas pozastaveno. Jednak díky neustálým problémům s chabařovickou radnicí a druhak (a to je ten hlavní důvod) díky tomu, že se z vybraného vstupného nezaplatily všechny kapely. Některým z návštěvníků se zdálo vstupné 100,- příliš a výjimkou nebylo ani "usmlouvané" vstupné na 50,-. Je to známá skutečnost, že punkové publikum není příliš solventní a někteří jedinci nemají daleko k žebrotě. Bohužel se s tím nedá příliš dělat, a proto já a se mnou i další Lípáci doufáme, že se do Chabařovic zase někdy podíváme!


Chelsea fest II., Vrchoviny u Nového Města nad Metují, 15. 9. 2001 (by DeadKennedys)

    O Chelsea festu, pořádaném ve vesničce Vrchoviny nedaleko Nového Města nad Metují, jsem se dozvěděl prvně na výpisu koncertů na Punk Pages a později byl informován Šárkou. Sice SHARP ani jejich hudbu nijak zvlášť "nemusím", ale jelikož jsem na akci podobného charakteru ještě nikdy nebyl, rozhodnutí "jet to omrknout" padlo ihned co jsem zjistil lokalizaci Nového Města - kousek od Náchoda. Na stop ideální místo.

    Vyrazili jsme s Šárkou (podařilo se jí dokopat mě na Černý most už před jedenáctou hodinou dopolední :o) a ve tři byli v Náchodě. Odtud se vlakem přemístili do Nového Města. První skin, kterého jsme potkali, nás společně se svou dívkou zatáhli do hospody poblíž nádraží a také podali všeobecné informace o festu. Znali pořadatele a jejich prognóza, že hodně kapel vůbec nedorazí, se naneštěstí vyplnila. Vlak do Vrchovin měl jet až pozdě k večeru a skin navrhl o půl šesté taxik (!!!). Škoda, že VanDerBerg už byl dost připitý a ačkoliv jsme mu několikrát volali, nebral telefon. Tudíž fotka jak s Šárkou suverénně vystupujeme z taxi - typičtí dnešní punkáči - holt není.

    Známých bylo na místě vůbec docela dost. Vstupné na sál, jednalo se o hospodu u Škaldů, bylo dost přeceněných 250 Kč a co se týče hudební produkce, mě samotného příliš neoslnila. Viděl jsem většinu kapel, ale dost jich splývalo v monotónní, nenápadité skinheadské Oi!, jenž bylo takřka všudypřítomné. Z kapel hrající asi do jedenácté hodiny večerní stojí za to zmínit snad jen Street Machine, kteří se alespoň větší rychlostí své produkce vymykali šedi průměru. Od jedenácti už začali hrát poněkud zajímavější věci. Nejdříve The Chancers mající podobný úspěch jako na Antisociety festu, kde jsem je shlédl naposledy. O plný sál skinheadů a jejich typické taneční kreace nebyla opět nouze. Ale nutno dodat, že tvorba této partičky je sice pěkná, melodická, se sdělnými texty, ale jednotlivé skladby se od sebe příliš neliší. Po nich se publiku představila asi jedna z nejlepších kapel večera - jablonecká Provokace (dokonce si na pódiu vyvěsili plachtu, aby každý věděl, co že to právě hraje). Se svým Oi/punk/HC stylem natáhla do kotle většinu lidí. Jako první vypálili právě skladbu Provokace od legendy českého punku 80. let - HNF. Ostatně tričky s motivem Hrdinové nové fronty se to všude jen hemžilo a bylo vidět, že punks @ skins united asi opravdu pro hodně lidí stále platí.

    Provokace hrála takřka hodinu a musím říct, že už se hodně těším na jejich koncert 6. 10. v Libereckém Rituálu. Další výraznější kapelkou byli Fist Bois. Výraznější... Kromě solidní hudby, dobře rozlišitelných hitovek a zpěvných refrénů zaujali také texty typu "bordel a násilí, jo to nás baví", což mě zrovna dvakrát nenadchlo. Něco jiného předvedli slovenští Začiatok konca. Pomalejší, výrazné Oi! měli chlapci dobře propracované, zpěvák a kytarista v jedné osobě skutečně pobral dost hudebního talentu. Škoda jen, že se nachýlila třetí hodina ranní a kotel zkrátka už nebyl ono. Takže N.V.Ú., kteří po nich následovali, hráli za podstatně menší podpory fanoušků, než na jakou bývají zvyklí. Opět se s nimi představil nový baskytarista. Kromě zažitého repertoárů z posledních desek zahráli například Na vodstřel a překvapivě Nenávist, kterou jsem už na jejich koncertě delší čas nezaznamenal. If The Kids Are United ještě zvedla ze židlí většinu přítomných fanoušků, ale celkově bylo jejich vystoupení z těch slabších, která kdy předvedli. Ale ve tři ráno, před z větší části vyprázdněným sálem, se není moc co divit. (Nutno poznamenat, že Štěpán už byl také poněkud "indisponován", ale dokázal se obdivuhodně "sebrat").

    Jako úplně poslední kapela vystoupili Better Way z Českých Budějovic. Už jen před hrstkou lidí, ale zato si koncert náležitě vychutnali. Výborná hudba - Better Way je skladba od Agnostic Front - a především výstupy zpěváka opravdu nadchly. Když asi 6 přítomných skins pod pódiem začalo sborově skandovat "Oi! Oi!" zařval bez okolků do mikrofonu "Fuck Off!" a spustili jednu ze svých hitovek. Další z jeho proslovů jako "Oi! Oi! to si zařvi až pudeš ráno domů", "Tak plnej sál jsem už dlouho neviděl" či "Jaký Oi! ? Já jsem hipík" (navíc měl dlouhé vlasy) vzbudily ohlas a i já jsem vstal, abych je v jejich snažení podpořil. Podařilo se mu rozhýbat zbytky lidí také tím, že polovinu repertoáru odzpíval pod pódiem dobrých 5 metrů od kapely mezi fanoušky. Zkrátka jízda. Musím si co nejdřív sehnat jejich nahrávky, neboť i hudba skutečně stála za to. Jen nechápu proč hráli tak pozdě. Better Way dohráli něco před pátou a poslední lidé začali hospodu opouštět. Hodně kamarádů přijelo autem a tak se odebrali spát. Jen my se Šárkou vyrazili na zpátečního stopa. Příjemná procházka mezi okolními vesnicemi, zastávka na jídlo u benzinové pumpy a na nádraží v Hradci Královém. Dojeli jsme nakonec beze spěchu v půl jedné na Černý most. Zdarma, no neberte to.

    A teď něco k atmosféře na festivalu. Přiznám se, že jsem byl mile překvapen. Poměr skinheads - punks byl asi tak 3:1, ovšem jednalo se opravdu pouze o skutečné SHARP. Ostatně člověk, co delší čas provokoval a posléze hajloval, skončil zle nedobře. Kromě tohoto incidentu nebyla zaznamenána žádná bitka. Další pozitivum vidím v malém množství naprosto ožralých příznivců. Pilo se hodně, to ano, ovšem nikdo nebyl úplně "na sračky", lidé válející se po podlaze se v podstatě nevyskytovali. Pár skinheadů spalo s hlavami opřenými na stole, ale to byli ti co dorazili už krátce po poledni a beztak se posléze vždy sami zvedli a odešli. Somrování běžné na "alkopunkových" akcích zkrátka neexistovalo. A to ani od přítomných punkerů. Pouze dva lidé si mi řekli o cigaretu, z toho jeden skin s typickým kloboučkem na hlavě se mi asi půl hodiny omlouval s tím, že by si cigarety koupil, ale na baru je už nemají. Stačí srovnat s běžným festivalem, kde na vás socky takřka řvou, když se opovážíte říct, že i vám už cigarety došly. Peníze po mně nechtěl nikdo. A tak asi jedinou skvrnou zůstává cena vstupného. Nedorazilo totiž několik hlavních "hvězd". A sice ze Slovenska Konflikt a Incident, z Prahy Protest, maďarští Lesca Punk a především očekávaní Road Rage z Anglie. V případě Road Rage jde ovšem o to, že kapela je už několik dní nezvěstná. Měli hrát už 13.9. v Praze na 007, ale nepřijeli, neberou mobilní telefony a jejich manželky v Anglii jsou vyděšeny co se stalo. Snad ne automobilová havárie či něco podobného (informace od Štěpána z N.V.U.). Nezbývá než doufat, že jsou chlapci v pořádku.

    Ale zpět k festu. Bez těchto kapel, a to chybělo i pár méně významných, je vstupné 250 korun opravdu poněkud přetažené. Hodilo by se pružně reagovat, a například pokud už před zahájením akce byla jasná neúčast Lesca Punku, cenu lístků adekvátně snížit. Na druhou stranu nutno poznamenat - cena piva 12 Kč byla ve srovnání s velkým množstvím akcí za poslední půl rok více jak přijatelná. Takže sečteno podtrženo - příjemný festival v příjemné atmosféře. A to i pro ty, kterým tento styl zase tolik neříká. Takže příští rok jedu znova Oi! Oi! :o)


Anti Society fest No. 7, Trutnov, 4. 8. 2001 (by DeadKennedys)

    Tak nám ve dnech 3. - 4. 8. 2001 v Trutnově proběhl v pořadí již sedmý ročník největšího punkového festivalu v České republice pořádaný jako benefice pro azylový dům matek s dětmi v Trutnově. Zdravotní indispozice a i jistý odpor k velkým akcím (spíš mám raději malé víkendové festiválky) způsobily, že jsem se do Trutnova vydal až v sobotu. Vyrazil jsem v pět odpoledne. Cesta stopem na čtyřikrát proběhla bez problémů a v devět večer jsem byl na místě. Ihned se dostavil první šok: vstupenka na festival na 2 dny stála 500 a po mě chtěli ještě v devět večer v sobotu 400… Ale dobrá, akce to je benefiční a jak jsem zjistil, chytnul jsem akorát nejlepší kapely, což bylo způsobeno nepřízní pátečního počasí, kdy musela být hudební produkce kvůli dešti předčasně ukončena.

    Takže jsem napochodoval na Bojiště a hned se zaposlouchal do jakéhosi příšerného Oi!, nevím jak se jmenovali, hráli dlouho a u SHARP měli úspěch. Já trpěl… Konečně skončili a po nich nastoupila dnes už legenda české punkové scény, neúnavní křižáci neskutečného množství festivalů: N.V.Ú. Tentokrát pouze s jednou kytarou, ale na jejich výkonu se to nikterak nepodepsalo. Úspěch, jaký opět sklidili s výběrem svých hitů rovnoměrně vybraných ze všech alb, byl fascinující. Skladby jako Tohle možná projedem, Dneska, Bastard, Kalamajka, Anarchistická lidová či předělávky Baby Baby od Vibrators a především legendární If The Kids Are United od Sham69, přinutili většinu návštěvníků ke sborovému zpěvu a kotel pod pódiem byl zkrátka neuvěřitelný. Nevadil ani drobný déšť.

    Po asi hodinové produkci je na pódiu vystřídali The Chancers - v současnosti asi nejlepší ska u nás. Vyzbrojeni dvěma saxofony, silnými melodiemi a výrazným zpěvem roztancovali celé Bojiště, zvláště skinheads si opět přišli na své. Mě osobně tento styl nic moc neříká, ale každý má svůj vlastní vkus. Skončili přibližně v půl dvanácté a zavládlo očekávání prvních "hvězd" letošního roku. Britští Varukers splnili očekávání - klasické obsazení kytara, basa, bicí a zpěv. Jejich útočný agresivní styl místy připomínal The Exploited na legendárním albu The Massacre. Občas se sice neubránili úpadku do monotónního "uta, uta, uta", ale to bohatě vynahradili v pomalejších skladbách, které výborně zvládal jejich zpěvák. Ovšem proslovy, které vedl mezi jednotlivými kousky zrovna nenadchly, neboť frekvence slov "fuck" a "fucking" naprosto přesáhla únosnou míru a o čem mluvil bylo dost nejasné. Stejně tak vystoupení úplně nahého plivače ohně během jedné písně působilo zbytečně lacině. Navzdory těmto připomínkám celkový dojem výborný. To samé už se ovšem nedá říct o další očekávané "hvězdě" večera - Vice Squad. Moderátor je uvedl s náležitou pompou a dle toho vypadala i jejich muzika. Metalová kytara a punk - rock'n'rollový styl doplněný ženským vokálem. Jako přídavek zahráli profláklý letitý hit Ace Of Spades od Motorhead, což bylo docela výstižné a sedělo to k jejich vlastním skladbám. Zkrátka nic moc.

    Po druhé hodině ráno však bylo oznámeno, že sólově vystoupí zpěvák skupiny Adverts, jež si sám říká TV Smith. Jeho koncert byl naprosto jedinečný. Prošedivělé vlasy, věk odhadem kolem padesáti, postavou takřka anorektik, takže jeho pohybové kreace působily na první pohled úsměvně a člověk se až bál, aby se nerozsypal. Akustická kytara zapojená do elektriky, chraplavý hlas s čistým a přitom originálním přízvukem, jenž přecházel od agresivního řevu přes melodičnost až k procítěným posmutnělým polohám, naléhavost v hlase i v jeho prezentaci na pódiu. Vynikající texty, litoval jsem, že na vše má angličtina nestačila. Nicméně písně No Time To Be 21 Years Old, Generation Y, hitovka Looking to Gary Gilmour's Eyes, o které prohlásil, že byla jeho jediným singlem, Old Teenagers či Mainstream Will Snap, byly více jak výmluvné. Stejně tak jeho hlášky a trefné komentáře. Například když mu při Mainstream Will Snap praskla struna, pohotově ji vyměnil což okomentoval slovy "Není to přiliš profesionální výměna.Tohle na MTV neuvidíte.", čímž vyvolal smích a spontánní skandování názvu skladby od Dead Kennedys MTV - Get Off The Air! Dále zaujala recitace jeho básně o osudu punkrockového hudebníka: "…není to lehké ale někdy lidé přijdou a řeknou, že jsi jim pomohl změnit jejich život. A to je paráda!". Na některé kousky, kdy na akustiku valil víceméně opravdu punk, bylo pogo. Do svého vystoupení se natolik zažral, že mu jeden člověk z ochranky musel přijít oznámit, aby už skončil. Publikum reagovalo spontánně, frenetickým potleskem odměnilo každou skladbu a moderátor po jeho skončení musel fanoušky uklidňovat… Jeho vystoupení a vůbec přístup sám o sobě definoval slova "originalita, osobitost, upřímnost a tvůrčí kreativita".

    Ale dál… Na scéně se objevila jakási italská kapela. Předvedli výkon, za který by se museli stydět i Green Day či současní Offspring. Hrůza! Skončili něco před čtvrtou hodinou ranní a nebýt toho, že byla slíbená Davová Psychóza, asi by se převážná část publika odebrala již spát. Davovku jsem viděl v životě teprve potřetí… Ne že bych nejezdil na festivaly, ale vy pánové na ně zrovna moc nejezdíte. Nicméně její vystoupení patřilo k tomu nejlepšímu, co bylo k vidění. Ač už byly 4 ráno natáhli do kotle spoustu lidí. Jejich drajv/punk/HC styl, melodie, nekompromisní texty plné sdělení - zkrátka elita slovenské (já říkám i české) scény. Epitaph pre Boha, Som taky aky ja chcem byt, Ludská práva, Urob zo mňa sviňu, Depresia, Spravodlivosť či závěrečná všemi kdo na Bojišti ještě nespali zpívaná Christiania - toť strohý výňatek z playlistu. O textech i proslovech, které frontman kapely vedl na pódiu, by se jistě dalo diskutovat, s něčím souhlasit, s něčím už méně… jak kdo. Ale o to právě jde a Davovka působí jako balzám na duši v moři často úplně bezpohlavních, názorově prázdných kapel.

    Následoval Čertůf punk a nutno dodat, že ač poslední studiové album patří k mým oblíbeným, naživo to pořád jaksi není ono. Jako by se chlapci na pódiu styděli, energie z toho zkrátka nejde, navíc blbé nazvučení kvalitě jistě nepřidá. Takřka Exploitedovské tvrdosti z CD se totiž ani zdaleka nepřiblížili. Ale oproti jejich koncertu, co jsem shlédl před půlrokem, jistý pokrok přeci jen udělali. Skončili v pět ráno a lidé začínali zvolna opouštět areál. To byl i můj případ. Kousek od pódia začali vykřikovat ožralý SHARP různé silácké hlášky a schylovalo se k bitce. Oželel jsem tedy výborný český crustpunk Exekuci i další Slováky Hasiací Prístroj a vydal se na nádraží a posléze na dopolední stop. Ocenil jsem svojí prozíravost, že jsem si na cestu přibalil deštník, neboť až do devíti ráno se nad Trutnovem spustil solidní liják.

    Tolik tedy k hudbě a nyní pár slov k prostředí a atmosféře. K ceně vstupného jsem se již vyjádřil. Byly ovšem věci, které se přejít zkrátka nedají. A to například páteční bitka, o které mě informoval kamarád, kdy jakýsi inteligentní skin málem pěstí přizabil jednu dívku. Večer z pátku na sobotu se pak udála naprosto nepochopitelná věc: záchrance přistavěné u Bojiště kdosi prořezal pneumatiky… Má to snad být chápáno jako odpor ke společnosti a projev nezávislosti? Další den se od ní ztratila plachta a klíče… Uvědomíme-li si, že zranění v pogu nepatří k žádným vzácnostem a připočteme-li k tomu kluzké, rozbahněné svahy, lze hovořit o štěstí, že se nikomu nic nestalo, neboť lékařská pomoc by byla značně ztížena.

    Co se týče prostředí a publika všeobecně: střízlivý myslím nebyl nikdo, kdo snad ano, ten si to vynahradil řádnou dávkou hulení. K tomu připočtěme značné množství na mraky zdrogovaných lidí (piko a punk si začínají poslední dobou docela tykat), naprosté neustále somrující socky a již zmínění agresivní SHARP, což už je taková tradice punk festivalů. Ale tady zase nechci křivdit, jednalo se jen o menší skupinky, většina antifa-skins byli v pohodě. Další věcí, která nejenom mě dost znechutila byly ceny: 18,- Kč (!!!) za kelímkové pivo (na "komerčním" festivalu Open Air Trutnov stálo pivo 16,- - pozn. by Maxi). Na kelímcích napsáno Gambrinus, ale jednalo se o Krakonoš. Pojízdný stánek se dvěma druhy langošů, jeden za 30,- druhý za 35,- Kč - osmažené kusy těsta, jenž ve skutečnosti měli minimální hodnotu… Že by také součást benefice? O vegetariánském či dokonce veganském výběru jídel je už vůbec lépe pomlčet. Přítomnost Petra Růžičky, manažera Plexis a pořadatele koncertů v "nezávislém" pražském klubu Roxy, na důvěryhodnosti a tolik propagované nespojitosti s hudebním byznysem také zrovna nepřidala...

    Před nedávnem mi kamarád v Brně při pohledu na alkopunkové publikum před klubem Musilka řekl: "Tohle umírá!". Vypadá to, že měl pravdu. Či snad punk znamená chlastat a fetovat do bezvědomí, k tomu somrovat dokud je od koho? Že by toto byla ona alternativa nabízející odlišný, lepší životní styl a filozofii? A co hudební scéna a vychloubání se tím, že punk je hudba z ulice, od lidí pro lidi… Cenové relace v Trutnově naznačovaly něco jiného. To už potom rovnou můžeme začít chodit do klubů typu Roxy, Rock Café, Futurum či na akce v Pražských sportovních halách, platit neuvěřitelné ceny za sterilní kapely stejné od popu přes středoproudý rock až po dokonale zkomercializované druhy metalu, a říkat si, jaké krásné kulturní vyžití nám nabízí dnešní hudební průmysl. Hodně lidí, co dříve bylo součástí punkové scény se od ní odvrátilo. Někteří se zařadili do mainstreamu, někteří přešli k hardcoru. Pokud se punk hodlá nadále ubírat tímto směrem asi i já začnu zvažovat jiné možnosti. A jelikož "Mainstream Will Snap" tak že by… Go Hardcore?

    Pozn. by Maxi - já se prakticky ve všem s DeadKennedysem shodnu. To, co si výše můžete přečíst, jsou některé z důvodů, proč jsem na Anti Society fest nejel a proč tvrdím, že ho nemám rád. Mrzí mě, že bývá často nazýván jako nejkvalitnější punková akce celé sezóny. Toto hodnocení si zaslouží snad jedině díky výtečnému výběru kapel (česká i slovenská punková špička + zahraniční "hvězdy"), a díky respektu, který chovám před pořádajícími N.V.Ú., složení publika tomu už nenapovídá. Kindersáci, pro který je punk jenom otázkou image, neustále somrující socky, totálně vožralý nebo sjetý trosky rozhodně nejsou věci, který punku prospívaj...


Anti Society fest No. 7, Trutnov, 3. - 4. 8. 2001 (by Ushinka)

    Původní plán Ostraváků, jak se dostat do Trutnova, byl ten, že se sejdeme ve čtvrtek v 11 hodin v hospodě a vyjedeme v 
pátek v 5 hodin ráno. Já šla ve čtvrtek poprvý do práce, a když jsem strhaná došla na náměstí si po takový dlouhý době aspoň 
zakouřit, nejen že nikdo neměl cigáro, ale dokonce se vůdce výpravy rozhodl, že se jede už teď, abychom ještě stihli předfesťákovou pitku. Takže za šílenýho spěchu jsme dorazili kolem šestý na nádraží ve skupince asi jedenácti lidí. Ostatní 
Ostraváci jeli v těch pět, páč se o změně plánu nedozvěděli, další pak jeli autem nebo stopem. No jaký bylo překvapení, když 
nám první vlak jel až ve čtvrt na jednu :-)

    Po první cigaretě a dopití prvních dvou litrů vína jsme se rozhodli, že teda už nikam nejdeme a usadili jsme se v areálu nádraží na travnatém plácku. Doplnili jsme zásoby na nesčetně litrů vína a neseděli jsme ani deset minut, kdy přišla první policejní kontrola. Než jsme konečně vyjeli, byly ještě dvě. Při té poslední nám dokonce zvolili vůdce výpravy, který zrovna chladil vodky v kašně :-) Pak si nás ještě vyfotili a mohli jsme vyjet.

    No, když jsme ve vlaku hledali volné kupé, vzbudili jsme snad úplně všechny spolucestující, ale radost, že už fakt jedem, to snad chápete, ne? :-) Nakonec jsme se teda usadili u záchodu a v uličce a začala všemi směry kolovat zelená a vodka s pepřem, což je vůdcova specialita. Po chvíli se rozrazily dveře, objevili se dva policisté a hned chtěli občanky a sto korun pokuty za kouření ve vlaku. Někdo zaplatil, někdo ne, někoho chtěli vyhodit, někoho ne, ale nakonec jsme přece jen jeli dál (úplně všichni). S nas(t)ávajícími hodinami jsme už únavou padali jako hrušky a leželi jsme všichni naskládaní na sobě v uličce. Občas nám zásahovka kopla do hlavy, ale jinak jsme všichni za pomoci toho neskutečně hodného průvodčího, který nám pomohl vzbudit našeho vůdce, dorazili do Chocně. Tam jsme potkali ještě další návštěvníky, takže nás počet o malinko vzrostl. Přestupů bylo na tisíce, už jsme ani nedoufali, že spatříme nádraží Trutnova a to nejen kvůli tomu, že nás chtěli skoro z každýho vlaku vyhodit.

    Po prvním rozkoukání jsme vyrazili nahoru, ale pak zase rychle dolů doplnit zásoby vodky. Tak jsme tak chlastali před 
obchůdkem a pak už ani nevím kolik bylo, když jsme vyrazili Na Bojiště. Ti, kdo měli na vstup, si ho hned koupili, jako by jim 
mělo něco utýct, ostatní seděli venku u plotu,  pili, spali a stavěli si číra. Já měla tu čest poznat Liberečáky, kteří mi dokonce nabídli i místo ve stanu. Když už jsme se teda dostali dovnitř, začali hrát polští Nonsens a mě trošku naštvalo, že na ně nemůžu jít pařit. Je pravda, že z pátku si ani moc nepamatuju, co všechno hrálo, páč se pořád jen pilo a pilo a hulilo opavský (!) hulení.
Všude vládla parádní atmosféra a až na jednu velikánskou rvačku, do který se zapletlo tak dvacet lidí, se soužití s pleškama dalo 
vydržet :-). Pojem o čase jsem neměla vůbec, takže ani nevím, kolik bylo hodin, když se spustil obrovskej slejvák, kvůli kterýmu se muselo přerušit hraní. Všichni se rozprchli do stanů, pod stromy, pod pódium, do aut, na nádraží a na nedalekou pumpu.

    Hrát se začalo až v sobotu do nedělního rána a stálo to zato. Akorát mě nasralo, že jsem zaspala Zónu a Zeměžluč :-( Po N.V.Ú. nastoupilo takový skačko, jehož název si nepamatuju, ale bylo vážně skvělý. Absolutní perličkou byl Vice Squad, jehož zpěvačka mmmm :-) K ránu pak ještě hráli staří dobří Čertůf punk, Davová psychóza a Hasiací prístroj. Ačkoli si nepotrpím na zahraniční kapely, docela mě štve, že jsem nějak prošvihla Auroru a Varukers. Vlastně mi přijde, že jsem prošvihla celej fest, jako vždy. Kvůli alkoholu a kámošům si kapely neužiju tak, jak bych si představovala, takže asi nejsem ten pravej člověk, co by měl psát recenze ---:-)) (Ale jde ti to docela dobře - pozn. by Maxi :-)) Do Ostravy jsme nedojeli úplně všichni a nám, co jsme dojeli, únava ani obrovská pokuta nezabránila v koupi další vodky :-). 


Rotten Unicorn 001, Most, 30. 6. 2001

    První ročník punkovýho festivalu Rotten Unicorn, který se konal v Mostě, sliboval velice zajímavou akci. Kvalitní složení kapel, příznivá předpověď počasí i účast mnoha známejch zaručovala nevšední zážitek... Celá akce pro nás začala vlastně už v pátek večer v českolipský pivnici U Švejka, kde jsme měli sraz a měly se též domlouvat podrobnosti (např. kdo bere lahvinku něčeho tvrdšího a podobně :-) Večer se však zvrhnul v bohapustou pitku, takže se mi druhej den v šest hodin ráno vstávalo velice špatně. Z Lípy jsme vyjeli ve složení - já, Mickey, Martin a jeho kámoši Renata a Lukáš, kterej přijel na kole se strašně poškrábanejma nohama. Na otázku kde byl, odpověděl: "Na svý zahrádce!". Holt pěstování kytek chce svý ;-)

    Koridor Ústí - Děčín opět nezklamal, takže jsme do Ústí nad Labem dorazili skoro s půlhodinovým zpožděním. Na perónu už přešlapovala nervózní Maritta spolu se třema nacamránkama - Tomasem, Hugem a dalším notorikem Jirkou, kterej měl za krkem takovou opici, že by se ní nemuseli stydět ani v liberecký ZOO. Všichni tři totiž vyjeli už v pátek a strávili noc v ústeckejch putykách (hlavně na Hnátě), takže podle toho vypadali. Taky nocleh na nádraží, resp. na kolejích zanechal svý následky. Po bouřlivým přivítání (Huga jsem neviděl skoro rok) jsme se uvelebili v zabranym kupé a na chodbičce, kde Jirka okamžitě usnul na zemi, čímž znemožnil ostatním cestujícím volný průchod. V Mostu na nádraží nás překvapivě čekal kámoš - spolužák Jiřik, kterej nás bezpečně provedl celým městem až na místo konání - k rybníku Benedikt. Most mě nepřekvapil - samej panelák, ale letní scéna u Benediktu působila velice hezky. I v severočeským městě se dá najít hezký místo...

    V areálu nebyl skoro nikdo, jenom pár vožralej pankáčů, který na nás pořvávali: "Táhněte, hipíci!!!" To rozzlobilo i pohodáře Martina, kterej prohlásil, že jim dá takovýho hipíka, že z toho budou jeleni :-)) Blízko fesťáku byla celkem sympatická putyka se zahrádkou, kterou jsme logicky obsadili a čekali až do půl druhý, než šnek majitel otevře a zahájí tak další útok na naše játra, ledviny a v konečným důsledku i mozky. To už začínaly hrát první kapely. Dost jich nepřijelo (Sociální teror nebo Eště) a tak první hráli slovenský Toy Pištols, který ve mně zanechali celkem kladnej dojem, i když jsem je neviděl přímo "live".  Dále následoval Volant a celkem neznámá skupina Plesnivý fazole. To už se fesťák pomalu ale jistě zaplňoval a my jsme začínali přemýšlet nad tím, jak se dostaneme dovnitř. Martin, Tomas a spol. byli totiž totálně bez peněz. Martin svojí tíživou situaci vyřešil tím, že prodal svůj kožeňák a ostatní jsme dovnitř propašovali pomocí metody já razítko, další otisk :-)))

    Nepříznivě působily zprávy mostečáků i Jiřika, že se na nás chystaj náckové z Mostu i okolí a dokonce že by měl přijet i autobus plnej těch dutejch palic. Zatím jsme tomu nevěnovali moc pozornosti, i když se kolem nás v hospodě vyskytovalo až podezřele moc plešatejch hlav. Sice samý kindrs ve věku 16 a méně, ale zato v počtu, kterej nás několikanásobně převyšoval.

    Po čtvrtý hodině začali hrát N.V.Ú. a my jsme ustoupili do bezpečí areálu. Vystoupení envéúček bylo jako již tradičně velice kvalitní, taky pogo bylo už smrtelný (několik zkrvavených tváří hovořilo za vše). Po N.V.Ú. si zahrála mě neznámá Peshata. To jsme se opět přesunuli na zahrádku. Zde již bylo značně husto a mezi skindersákama se objevili i starší jedinci, z nichž mě speciálně zaujal jeden exemplář s krásným tetováním SS a Heil Hitler! :-(((

    Asi v šest hodin nastoupila na pódium slovenská Zóna A, která hrála velmi dobře, i když na můj vkus příliš propagovala svoje poslední album Nikto nevie jak to dopadne, který přehrála snad celý. Ale našlo se místo i na pár starejch pecek jako třeba Chceš si žiť po svojom nebo Kde stě boli?, čímž si mě muzikanti zase usmířili :-) Poté se na pódiu objevila ústecká čtveřice Houba, která byla jako již tradičně značně nasáklá :-) Stav kapely se nám pokoušel blekotavým hlasem vysvětlit zpěvák Michael slovy: "...my teď moc nemáme k dispozici zkušebnu... Ale stejně máme radši chlast než muziku!" I přes tuto indispozici skupina podala uspokojivý výkon, takže jsme si slušně zapogovali. Po Houbě zahrála jihočeská formace Taktika kyselejch hroznů, kterou nikdo ze severočechů neznal, takže se prostor před pódiem značně vyprázdnil. Naše skupinka využila volnej čas k odpočinku a k nabrání novejch sil, i za cenu další dávky alkoholu. Mickey byl už tak podroušen, že musel odmítnout rumovou nabídku Renaty :-)

    Poslední kapelou, která na fesťáku vystoupila, bylo Totální nasazení ze Slanýho. Všichni jsme se bezvadně bavili, i když se už začínalo kazit počasí a bouřka, která se na nás hnala, jako by předpovídala budoucí události. Kolem půl jedenáctý večer se do areálu přihnal vyděšenej kluk, kterej volal, že jsou venku náckové a mlátěj jeho kámoše. Okamžitě jsme se vyhrnuli ven a zjistili jsme, že si ty plešatý zbabělci vychytali dva kluky a jednu holku (pro kterou musela později přijet záchranka) a dali jim poznat svojí white power. Venku před festem jsem napočítal asi třicet fašounů, který se po našem zásahu stáhli zpátky do svojí hospody. Škoda, že jsou punx tak nejednotný, protože kdybysme na ně naběhli všichni, tak je ženeme až do Reichu... Koncert ještě chvíli pokračoval, ale nazi idioti si nedali pokoj a pár debilů začalo házet kameny na návštěvníky i na Totáče. Pár lidí (mimo jiné i Mickey nebo zpěvák TN Sváťa) to odneslo bolestivou ránou. Poté byl koncert ukončen, i když měla vystoupit ještě ostravská Aqva Silentia. Většina návštěvníků hromadně opustila fesťák, a to i z důvodu nepříjemný bouřky, po který už moc postavenejch čír nezbylo :-)

    Zbytek noci jsme strávili v jakýmsi cikánským baru, kde nás pohodovej majitel nechal i spát, a na nádraží. Díky tomu, že měl Mickey výborně podchycený vlaky, jsme domu dojeli asi kolem sedmý ráno, takže jsem stihnul dospat spánkovej dluh a fyzicky se připravit na další pařbu, kterou měl bejt Rock for People v Českym Brodě. Rotten Unicorn byl dobrej festival. Jenom je škoda toho konce a mě nezbejvá než konstatovat známou pravdu - FUCK OFF NAZI!!!


Chabařovice fest 9 (Street bar Cartel), 23. 6. 2001

    Chabafest s pořadovým číslem 9 měl bejt zahájením letní sezóny. Bohužel se neodehrál na tradičním místě v Chabařovicích v hospodě U formana, a to hlavně díky nepřízni úředníků z chabařovické radnice, podle kterejch je každej punker feťák a smažka. Naštěstí se našlo náhradní řešení v Ústí nad Labem v klubu Cartel. Místa bylo sice o poznání méně než v Chaba, ale koncert byl zachráněn.

    Z Lípy jsme odjížděli za hnusnýho počasí již v klasickém složení - já, Mickey, José (ani jsme ho nemuseli přemlouvat :-)), Martin a další českolípáci v čele se Somrákem a Bobanem, kterej už na hlavě neměl vlasy barvy uvařenejch těstovin, ale slušivý hřebínek barvy červené :-) Blbec Somri začal dělat bordel už na nádraží a posléze byl nemilosrdně vyhozen z nádražní budovy. O zábavu ve vlaku se pak starala parta totálně zhulenejch dredařů, který se zřejmě pokoušeli napodobit funkci stěračů a přelézat z okna do okna.

    Do Ústí jsme dorazili bez větších potíží, zato už celkem slušně vykousnutý a některý z nás i zhulený (dredaři měli výbornej hash). Na nádraží se k nám připojila i moje love girl Maritta, která v jasné chvilce vytyčila trasu a cíl cesty :-) Po přesunutí na Severní Terasu (ústecká čtvrť, kde je Cartel) jsme se začali pomalu rozkoukávat. Útulnej klub nás pojal naprosto v pohodě. Katastrofický scénáře, že se nehneme, natož abysme si sedli, se naštěstí nepotvrdily. Celkově jsem lidí odhadoval tak na 150, z větší části všechno Ústečáci, ale našla se i skupinka až z Prostějova. Postupem času se objevili i Pražáci, takže jsem se opět setkal se známejma postavičkama - Zmije & Pepa, Vzteklina, ale i s novejma - Katina, Hromicz a Exoskeleton, kterej vypadal přesně podle předpovědí :-)))

    Koncert začal po šestý hodině. Kdo hrál první nevim, protože jsem byl zaneprázdněn alkoholem a hraním stolního fotbalu, ve kterym jsem neustále prohrával :-) Další kapelou byl pardubickej Volant. To už byl sál(ek) dost slušně zaplněnej a došlo i na oblíbený tanec punkerů - pogo. Po Volantu zahrála Houba. Zběsilý pogo, do kterýho jsem zapojil i já, mě stálo nepříjemný zranění - dostal jsem něčím přímo na oko, který už druhej den potřebovalo sádru :-) Nicméně, akce pokračovala. Slibovanej Čertúf punk bohužel nedorazil :-( Místo nich zahráli též výborný Jaksi taksi, který nedávno vydali novou desku nazvanou Online. Hraje jim to opravdu skvěle. To už bylo před i v klubu dost husto, hlavně díky naprosto zbytečný policejní asistenci a taky díky přítomnosti několika fašounů, který se pokoušeli narušit koncert.

    Všichni celou dobu pilně popíjeli, což se projevilo tím, že už v půl druhý došlo pivo (vytočilo se 8 sudů !). Ve dvě už došly i lahváče a tak se osazenstvo vrhlo na konzumaci všech možnejch zbylejch nápojů - kola s vínem, panáčky od zelený až po whisku. Kdyby měli u baru ocet, padnul by i ten :-))) Poslední kapelou byli Poláci Nonsense, kterou jsem už neviděl (doslova).

    Koncert jsme opustili asi v půl třetí. Před klubem mě ohromila obrovská policejní síla - několik aut státní i městské policie, psovodi - jako na manévrech... Chybělo už jenom vodní dělo a URNA :-/ Až později jsem se dozvěděl další průběh Chabafestu. Policejní složky byly samozřejmě nutné, protože uvnitř klubu byli nebezpeční, zlí a zavilí pankáči, který akorát fetujou, chčijou na zem i jinam, blijou z voken, znásilňujou vše, co je po ruce a někdy i vyvolávaj čerty!!! Ve 3:19 středoevropského času vtrhli značně nametený orgáni do Cartelu, a když zjistili, že se bohapustý mejdan nekoná a zbylá část návštěvníků pouze debatuje nebo klidně spí, začali klub (ne)násilně vyklízet. Do dvou minut bylo po všem a majiteli zbyly jenom oči pro pláč a slova hany na ochránce pořádku. Případní zájemci si můžou přečíst oficiální zprávu o tom, jak to v Cartelu vypadalo.

    Naše sací komando se pohodlně vyspalo, i když nás v půl desátý telefonicky vzbudil totálně vykalenej zpěvák Houby Michael, kterej nás chtěl zlanařit pro návštěvu ústecký putyky Na Hnátě slovy: "Já bych se chtěl vožrat!" :-))) Ráno (asi v poledne) jsme se odebrali směr nádraží. Po zdlouhavé cestě vlakem (koridor Děčín - Ústí nad Labem urychluje dopravu, phew) trvající celé odpoledne jsme dorazili domů. Jedinej, kdo neustále udržoval morálku přísunem lahvového piva, byl Martin :-)

    Fajn akce. Těším se na další Chabafest, kterej už zase bude v Chabařovicích!!!


Jablonec nad Nisou, 21. 4. 2001 - Abscess (d), Houba, Provokace, Swinger club

    Na Jablonec jsem se celkem těšil už proto, že jsem na pořádnym koncíku nebyl víc než měsíc. Bohužel mě počáteční nadšení rychle přešlo. Důvodem byl totální nezájem veškerého českolipského pařanstva (tentokrát zklamal i Mickey), takže jedinej, kdo o akci projevil zájem, byla moje love girl Marittka. Naštěstí se našel ještě starej známej punker Martin a Jiří, kterej byl díky Klářině nepřítomnosti volnej.

    Takže se z Lípy jelo ve čtyřech. Pochopitelně že nás celou cestu provázel náš kamarád alkohol (pivo + Marittino víno). V Liberci jsme zjistili, že s náma ve vlaku jel i děčíňák Kasíno, takže se naše skupinka rozrostla o dalšího člena. Po vymotání z nádražního bludiště jsem okamžitě zapadli do notoricky proslulé liberecké čtyřky "U krále žaludského", kde se člověk česky nedomluví a kde kvete vše od romské prostituce až po gambling ukrajinských dělníků. Po povinném seznámení s místními štamgasty, vypití další várky piv a natužení čír, nás totálně dostala hláška výčepačky adresovaná nám - "Konečně někdo normální!" :-) Po chvíli nás opustil Kasíno, kterej šel na tramvaj směr JBC a zbytek naší výpravy se usadil v Jirkově Favoritu, kterej spíš připomíná dobře zavedené opiové doupě. Za moment nám už bylo všechno jedno (THC rulez) a cestu do Jablonce jsem vnímal jako ve snu.

    V Jablonci následovalo skoro hodinové hledání Motoklubu, kterej měl bejt podle slov kompetentních lidí "přímo v centru Jablonce". Až mi příště tohle někdo řekne, dam mu rovnou přes hubu! Pokud se dá opuštěná továrna na kraji města, kde lišky dávaj dobrou noc a cikáni dobrej den, považovat za centrum města, je Česká Lípa státní metropolí!!! Díky tomuto zdržení jsme vpadli rovnou do víru zábavy. Houba už skoro končila a jestli hrál též ústecký Swinger club se mi zjistit nepodařilo. Na místě bylo celkem dost lidí, pár libereckých a jabloneckých pankáčů a taky pár skinheadů. Uhnízdili jsme se na zemi, kde bývá vždy dost místa a po občerstvení pivem jsme se konečně trochu rozkoukali. Mezi Houbou a Provokací byla dost velká pauza, takže jsem dal řeč se známejma - Johnny, kterej bohužel opět nepil, neb byl zase marod, zato si užíval s Ptáčkosem na hajzlu :-) - i neznámejma lidma. Mezi ty neznámý patřila i dost početná skupina lidí z xka (fuj!), takže mi bylo představeno několik lidiček a konečně jsem poznal i Pepra, Hashbora a další... Hashborovi jsme pozdějc udělali i čírko, i když nás před tím totálně dodělal, když přišel s hrstí cukříků do kafe a na otázku: "Na co to bude?" odpověděl: "Aby to líp stálo..." Holt, není nad lak :-) 

    Provokace hrála výborně, moc se mi líbili i přes počáteční nedůvěru k HC/OI/PUNK stylu. Též předělávky od HNF a Zóny sklidily zasloužený úspěch. Vrcholem všeho bylo to, že si mě a Martina vyfotil basák Provokace - jsme totiž pankáči jak z pohádky :-)) a třeba budem jednou i na Nově, hehe... Podobně můžu zhodnotit i Abscess, kterej mimo jiné překvapil písničkou Sex and violence od Exploited, kterou museli i zopakovat.

    Po koncertě nás už na prach zhulenej řidič Jirka odvezl na harcovskou kolej, i když později prohlásil, že ani neví jak. Na Harcově jsme pochopitelně ještě zašli do hospy (na jedno ;-). Sice jsme udělali trochu rozruch, a to hlavně mezi cizincema (přece jen, U Váchy moc punkerů nebejvá), ale aspoň jsme měli hned spoustu známejch. Noc jsem přečkali v mém doupěti na bloku D a druhej den následovala zpáteční cesta do Lípy, resp. do Ústí v případě Maritty. Teď už můžu s klidem prohlásit - ještě že jsme jeli!!!


Chabařovice fest 8, 3. 3. 2001 (by Johnny Rotten

    Na tyhle Chabařovice jsem se těšil úplně the best off ze všeho nejvíc. Čím to bylo nevím, každopádně má oblíbená Zeměžluč, pivko, kamarádi - tomu se prostě nedalo odolat.

    Vyrazil jsem z Liberce po své trase do Český Lípy, kde na mě čekalo nádraží plné místních pankáčů. Po chvíli dorazil i Maxi a jeho parta a hned mě obral o jedno pivko (zapomněl na strategické zásoby do vlaku). Vlakem z Nového Boru přijela další várka punx (Tlamiczka, Libor, Česťa a spol.), a tak bylo nádraží oproti minulým Chaba, kdy nás jelo tuším sedm, značně přeplněno. Vlak z Liberce, pokračující ve směru Děčín, Ústí nad Labem a Chomutov, přijel přesně na minutu a měl být plně obsazen pankáči z Liberce... Hahaha. Při nástupu do vlaku jsem už z dálky poznal usmívajícího se Tomáše, který měl zjevnou radost z toho, že nás vidí. Jel až z Liberce sám :-)

    Dalo se to ale předpokládat, protože když v sousedním Jablonci nedávno hrálo Totální Nasazení, tak bylo v plánu dát si jedno dvě piva v hospě, pak sednout do tramvaje, kterou se dá dojet až do Jablonce a jet na koncik. No, kolik těch piv nakonec bylo si domyslete sami, každopádně do Jablonce se nedojelo... (To je teda chabá výmluva. Prostě v Liberci je už punk mrtvej :) - pozn. by Maxi).

    Ale zpět k Chabafestu. Cesta probíhala poklidně, vlak byl natřískán k radosti ostatních cestujících. V Děčíně jsme přibrali další várku punx a rozjeli se směrem Ústí nad Labem. Cestou mě pobavila dívka, která seděla s námi v kupé a četla si Bravo. Tento převýborný časopis jsme si od ní vypůjčili a ke svému úžasu jsme v něm nalezli celou dvojstránku věnovanou kdysi skvělé kapele Ine Kafe :-))) Z Ústí jsme pokračovali směrem Chabařovice autobusem místní MHD, ten nás vyhodil v romské čtvrti, kde zhruba čtyřicet pankáčů vzbudilo značný rozruch. Naštěstí za chvíli jel další bus, který nás již bezpečně dovezl na místo konání. Zabrali jsme stůl úplně vzadu, pozdravili jsme staré známe, koupili si pivko, prostě klasika. Kromě avizované Zeměžluče měly vystoupit ještě kapely Pod stolem, Swinger Club, Nabeton, Model 77 a Houba. Bohužel Nabetoni, na které jsem se hodně těšil, si už asi moc nezahrajou, neb jim zemřel kytarista - R.I.P. Kamile :(

    Kapelky vyjma Houby a Zeměžluče jsem moc nevnímal, věnoval jsem se kamarádům a pivku. Přijelo i pár lidí z Opavy a okolí, což teda obdivuju. Maxi zase vytáhl karty a lákal kolemjdoucí na mariáš, takže se s nim nedalo normálně kecat. Pogo bylo báječné a zdálo se mi méně nebezpečné než minule :-) tak jsem se taky zapojil. Po chvíli jsme si zabrali stůl a soukromě pogovali na něm, abychom lépe viděli na pódium. Později jsme se shodli, že co se koncertu jako takového týče, tak teda trošku slabší, ale zas lidi, který se tam sešli mi to celkem vynahradili, tak jsem si koncík užil (zdravím do Dobříše a do Pardubek :-) Aspoň je do příště co zlepšovat. Čertůf punk si jistě nenechám ujít...

    Cestou zpět do Ústí se bohužel neopakovala vzrušující cesta až po střechu narvaným autobusem - ani jsme se nemačkali, škoda. V Ústí jsem zas poznal jaký je to hrozný město, skoro žádnej non-stop a když už, tak nás tam zas neviděli rádi. Nakonec jsme to ale ňák do rána doklepali a vyrazili směr domov. V Český Lípě jsme mrzli hodinu čekajíc na vlak do Liberce, domů jsem dorazil celej vymrzlej a zapadanej sněhem, ale spokojenej.


Janov nad Nisou, 2. 2. 2001 - Suffer, Jaksi Taksi, Houba (by Johnny Rotten)

    Tak tahle akce byla poznamenaná hned od začátku několika nepříjemnostma. Tak zaprvý se konala v době chřipkový epidemie a tudíž dost lidí stihla tahle zákeřná choroba. Odnesli to i muzikanti a tak například Michal, zpěvák Houby, ani nenastoupil na pódium. Druhá nepříjemnost byla několikametrová sněhová pokrývka, která během pár dní doslova paralyzovala celou republiku. Přesto se však silničáři docela činili a kdo měl zimní gumy tak měl po starostech. Nejmenovaná pražská kapela však měla s letníma gumama co dělat, aby se dostala až na místo konání koncertu (aby se rozumělo - v Janově už začínaj Jizerský hory :o). Tahle věc se mě týkala taky, neb jsem snad poprvý v životě okusil, jaký to je vézt kamarády na koncik... Hrozný! Nejen, že si z vás každej dělá taxíka, ale nemůžete se ani pořádně napít pivka (což ale může bejt i výhoda, protože např. Maxi, když píše o ňákym koncertu, tak ho celej překroutí, páč si z něj nic nepamatuje :-).

    Takže k samotný akci. Maxiho sem odvezl do Janova i s jeho kamarádama a pak sem se vracel ještě pro svý kamarády (kyvadlová doprava). Rád bych zmínil hlavně velice milou dívku Ushinku, která přijela na návštěvu až z daleké Ostravy (sice malinko nalitá, ale nikomu to nevadilo - spíš naopak! Taky co měla dělat osm hodin ve vlaku :o). A taky Ifánka (blbstaina), kterej se dlouho rozmýšlel, zda má strávit další bezcennej večer se svoji dívkou, ale nakonec zvolil tu lepší variantu. Cesta probíhala klidně až na mírné zdržení na kruhovém objezdu v Jablonci, který sme obkroužili asi pětkrát. Po příjezdu na místo koncertu sme zjistili, že vstup činí 70,- Kč. Tolik se nám dávat nechtělo a pán, co vybíral vstupný, byl navíc lakomej, protože mu Maxi udělal prima nabídku ("nás osum za stopade") a on na to nepřistoupil řka, že by prodělal. Začátek koncertu jsme tudíž trávili v předsálí v družném rozhovoru se známýma z xka (inetovej pokec kdyby někdo nevěděl). Potom, co dohráli Suffer a já šokoval všechny svý známý, když sem si zakoupil u baru sodovku, jsme se dostali se slevou do sálu, kde právě zahajovala svou produkci pražská kapela Jaksi Taksi. Měl jsem ji tu čest spatřit již v Chotovicích a Chabařovicích, ale moc si je nepamatuju, čim to je nechápu... Sodovka se mi vyplatila a tak sem si konečně poslech Jaksi Taksi. Zahráli pěkně a rozjeli i docela hustý pogo, do kterého jsme se s radostí zapojili. Teplota v sále rázem stoupla na tropickou mez a tak například Ivánek sundal i svůj vaťák (pod kterym měl svoje squělý triko Lunetic), Ushinka ze sebe sundala nejmíň pět triček a dvě mikiny a Tomáš (Exploited) sundal na chvíli i svýho bombra! Písničky sem povětšinou neznal, ale docela mě zaujala píseň Punx not dead (nebo tak ňák). Po Jaksi Taksi nastoupila ústecká Houba v improvizované sestavě, kdy Martíček přibral i zpěv za Michala, kterej, jak sem již napsal, byl indisponován (tentokrát ne alkoholem, ale chřipkou). Ke konci však i Martíček začal ztrácet hlas a tak poslední písní byly dlouho slibované Lišky. Maxi (který si je tak dlouho přál) však zklamal, neb byl vyzván k tomu, aby nastoupil na pódium a zapěl Lišky společně s kapelou. Tuto čest však mě z nepochopitelných důvodů odmítnul. Koncík skončil kulturní vložkou, kdy jakýsi patrně jablonecký punker vylezl na pódium a začal zpívat do mikrofonu můj oblíbenej song od českolipské legendy Nabeton - Fuck off svaly!

    Odvoz kamarádů byl zpestřen přítomností osoby, kterou nebudu radši jmenovat. Ta si vzala do hlavy, že bude řídit, což jí bylo zamítnuto (důvod pro něj nepochopitelný - deset piv). Proto mi aspoň neustále kecal do řízení, pořád si stěžoval na to, že jedeme moc pomalu a hlavně si vzal do hlavy, že za každou cenu musíme něco nebo do něčeho nabourat. Když chtěl, abych sejmul nebohou stařenku jdoucí bezelstně po chodníku, tak to již dámská část osazenstva nevydržela a Tomáš byl bez milosti napomenut... Do Liberce jsme dorazili docela brzo, zhruba ve dvě hodiny ráno... Celkem vydařená akce, fuckt že jo :-)


Chabařovice fest 7, 25. 11. 2000

    Chabařovice probíhaly jako už tradičně. Po srazu, kterej byl opět v Lípě, jsme vlakem vyrazili směr Ústí nad Labem. Cesta probíhala nerušeně až do Děčína, kde nastoupila další várka punx. Vše mohlo proběhnout v pohodě, nebejt blbce jménem Salát, kterej neměl nic lepšího na práci a zatáh za záchranou brzdu. Kdyby za ní zatáh za jízdy, tak bych to ještě dokázal pochopit, ale ve stanici to podle mě ztrácí smysl... Prostě bordel, brzda pískala jak zběsilá, naběhli na nás nádražáci a jakejsi týpek, kterej se prokázal průkazem nějaký ochranky, nás málem všechny zmlátil. Salát a spol. zaplatili pokutu 500,- za zdržení vlaku a my mohli pokračovat v jízdě.

    Z Ústí se do Chabařek jelo trolejbusem a na místo jsme dorazili už asi v půl pátý. Do začátku koncíku bylo na sále tak 200 lidí, což je slušnej průměr. První kapela - DV 12 - začala hrát asi kolem šestý. Zahráli jen krátce, po nich nastoupili Rose means rose a na třetí Houbu už bylo slušný pogo, do kterýho jsem se s chutí aktivně zapojil. Po Houbě hrála německá kapela Abscess a slovenští Plus mínus, který jsem bohužel neviděl, protože jsem se s ostatníma spřízněnejma punkerama (zdravím Libora, DeadKennedyse a AIe) věnoval bohulibejm činnostem jako je např. hraní mariáše, popřípadě pexesa (viz. fotky). Další skupinou byli
skvělí Jaksi taksi - pro mě zřejmě nejlepší zážitek večera. Zlatým hřebem večera byl Požár mlýna, i když bez Šamšuly to už není vono. Muzikanti zahráli průměrně, zážitek byl sledovat kytaristu v akci. Poslední kapelou byla pro mě neznámá Epidemie se sličnou bubenicí :-), která svůj part ovládala bravurně. Škoda, že jsme se Mickeym nedočkali přídavku. Zvukaři měli prostě padla...

    Po festu jsme se, jako jako již tradičně, odebrali do Ústí, kde jsme chtěli nerušeně strávit zbytek noci popíjením limonády. Leč toto potěšení nám nebylo dopřáno. Z non-stopu, kde jsme minule v pohodě seděli, nás heslem "vodsaď vystříknete" vyštval fašistickej majitel s jeho plešatejma pohůnkama. FUCK OFF!!! Ještě, že vedle nádraží stojí stánek s nepřetržitým prodejem lahváčů. Domů jsme dorazili klasicky asi v sedm, totálně našrot :-]


Chotovice 17. 11. 2000

    Tak tyhle Chotovice (pořadové číslo 2) měly bejt skutečnej zážitek podzimní části sezóny. A taky byly! Následující řádky zachycují přibližně, jak to asi probíhalo...

    Sraz jsme měli ve čtyři v Lípě, poté se šlo ke mně, kde nastalo masivní stavění čír. Punx s postavenym (čírem :-)) totiž neplatili vlezný, což se vždy šikne, víme? Po zkrášlení se naše výprava čítající tyto osoby - já, José, Mickey, Jiří, Klára a Johnny se svojí slečnou Lenkou, vydala na autobusový nádraží, odkud měl bejt odjezd. Bohužel nám pozdě došlo, že ve svátek nejezděj spoje zrovna nejpravidelnějc, takže jsme asi půl hodiny čekali, jestli něco pojede. Potom se agresivnější z nás vydali do úřední budovy zjistit, jestli se vůbec někam pojede. Naštěstí nám hodná biletářka prozradila tajemství, že autobus pojede asi za deset minut. Jel, ale ne do Chotovic, takže jsme celý zmatený vystoupili na zastávce Janov - rozcestí. Všude tma jak v ... (doplňte si sami), José málem zapad do hnoje. Opět však zasáhl můj vytříbený intelekt - dostal jsem nápad, že zazvoníme u dobrých lidí a zeptáme se, kudy vede cesta do Chotovic. Otevřeli asi až u pátýho baráku a po kratším šoku nám celkem srozumitelně popsali cestu do místa konání akce. Tam jsme taky po chvíli dorazili. Nebudu zdržovat popisováním, kolik toho kdo vypil. Je fakt, že když začala hrát první kapela - N.V.Ú. - mnozí z nás nebyli schopný stát rovně, někteří se dokonce lámali v pase. Též se na tom podepsal dorazivší Somrák s lesním mužem Vendysem, kteří nás vybičovali k nevšednímu výkonu :-) Johnny na tom byl dokonce tak špatně, že si se mnou ani nechtěl dát panáčka zelený! Asi to bude těma deseti předchozíma...

    Jak už jsem zmínil, první kapela byli N.V.Ú.. To nepovažuju za příliš šťastnej nápad, ale bylo to způsobený tím, že ten večer měli hrát ještě někde v Broumově. Muzikanti hráli dobře (zahrál si s nima i novej basák), akorát na to, aby se člověk rozhejbal. Potom nastoupili TASS. Ty jsem bohužel neviděl, protože jsem šetřil síly na další kapely. To se hodilo, protože pogo na Houbu a po nich na Jaxi taxi bylo fakt vražedný. Lidí sice málo, ale aspoň měl člověk dost prostoru :) Fest končil asi kolem půl druhý a na místě to vypadalo jak po bitvě. Dámské záchodky byly zborcený krví - nějaká slečna se zřejmě nevešla do dveří a prošla skleněnou výplní. Taky mě dost udivil masovej odchod všech zúčastněnejch, takže asi do půl hodiny jsme na place zbyli prakticky sami. Též došlo k tomu, že komerčnější z nás - Jiří & Klára a José - nás opustili a jeli domu tágem (hanba). Nás se naštěstí ujal jeden z pořadatelů Česťa, takže se šlo na nocleh k němu do Boru. Cesta byla strnitá, ztratili jsme na ní Vendyse, kterej si našel útulnou Avii a zůstal spát v ní, ale stála za to. Tak výborný doupě, jako je Česťův kvartýr, jsem dlouho neviděl. Akorát když jsme s Lenkou sháněli cokoliv k jídlu, trochu jsme nechápali. Logicky jsme vzali ztečí lednici a po otevření jsme zjistili, že je kompletně nacpaná lahváčema. Jenom v koutku se bálo máslo a dvě vařený vejce :-))) Domu jsme jeli někdy mezi šestou a sedmou - měli jsme štěstí, že okamžitě po příchodu na stanovku jel bus.

    Těším se na další Chotovickou pankovou zábavu!!!


Visací zámek, RC Golet, 27. 10. 2000

    Původně nás mělo jet víc, ale nakonec se sestava zúžila na: já, José a Mickey, Na místě nás ještě čekal Jiří s Klárou, Johnny, kterej měl dorazit do naší oblíbené putyky Pod věží, nepřišel (hanba). Dorazil až kolem půlnoci, ale to už je podle mě dost pozdě. Pepper, kterej též sliboval účast, zřejmě radši šel rovnou do Goletu, takže nás nakonec bylo jenom pět...

    Na místo konání koncertu jsme dorazili posilněni alkoholem kolem devátý, když nás ještě před tím ohromila jakási parta, která na nás pořvávala: "Kam dete metalisti???" Že starší lidi nerozeznávaj mezi skinheadem a punkerem, to ještě dokážu pochopit, maj na to konec konců roky. Ale puberťáci, který nechápou, co to je číro, mi nejdou do hlavy!

    Na sále (nebo jak se tomu dá říct) už bylo dost plno, tak jsem zaujali místo na zemi, hned vedle výčepu (co nejblíž ke zdroji :-)). Pankáčů málo, známejch ještě míň, samá omladina. No nic. Visáči začali hrát asi po desátý, když ještě před tím vtrhli na pódium a řvali, že nemaj zpěváka. Jinak to bylo celkem profesionálně zvládnutý vystoupení - muzikanti nebyli moc vožralý (asi si museli spravit pověst), zahráli snad všechny hity a asi po třech přídavcích skončili. Na můj vkus ale bylo až moc lidí, vedro jak v peci, prostě nic moc... Taky nebylo skoro žádný pogo! Ta tlačenice, co byla pod pódiem, se tak teda rozhodně nazvat nedá!!! Proto mě dost potěšilo, když po koncertu výčepák pustil Znouzectnost a poté moje oblíbené HNF. Aspoň trochu si člověk zatancoval!!!

    Po koncertu jsme ještě zašli na pivo do Kůlny a spát jsme šli na harcovskou kolej asi v půl třetí. Jenom nechápu, že nás tam bez řečí pustili :-)))


Chabařovice fest 6, 15. 9. 2000

    Na Chabařky jsem se jako vždycky dost těšil a opět jsem nebyl zklamán. Kapely typu Zóna A, N.V.Ú., Volant či pořadatelská Houba slibovaly nevšední zážitek a taky to stálo za to. Už z důvodu, že bylo nezvykle hezky a teplo, takže jsme dost času strávili ležením venku na silnici, jsem si tenhle fesťák pojmenoval open air v Chabařovicích. Též mě překvapila nevídaně slušná policie, protože když jsme asi kolem půlnoci leželi venku na silnici, přikráčeli dva orgáni, kteří nás slušně požádali, abychom si lehli o kousek dál za krajnici :-) Chtěl jsem ještě polemizovat, že to není krajnice, ale jenom čára (vždycky jsem tomu tak říkal), ale na to už jsem jaksi neměl sílu...

    Z Český Lípy jsme sice jeli jenom čtyři (já, José, Mickey a Žebřa), ale v Děčíně se k nám připojila početná místní sebranka v čele se Somrákem (Mrdoun), takže už nás byla celkem slušná banda. Chvílema jsem si připadal jako na tématickým zájezdu "Po krásách českých hospod a pivovarů" (počet vypitejch lahváčů tomu nasvědčoval :-)). Do Chabařovic jsme dorazili asi kolem pátý a na sále už bylo celkem dost lidí. Samozřejmě jsem se rádi občerstvili pivečkem a nálada se rapidně zlepšila. Sice bylo chvílema dost nedýchatelno (travex rulez), ale mě to naprosto nevadilo.

    Po šestý začala hrát první kapela NoACo, kterou jsem bohužel neslyšel, stejně tak jako druhý Švédy Article Nine. Prej moc dobrá muzika... Po tomto úvodu nastoupila jako vždy kvalitní Houba. Parta zahrála i pár novejch věcí, nová deska se chystá na prosinec. Na sále bylo dost husto, už proto že teplota mohla bejt tak kolem 30 stupňů a pogujících lidí bylo též dost. Škoda, že Houbáci hráli jenom asi půl hoďky, ale vůbec se jim nedivim, protože se nedalo skoro ani dejchat. Příště by to chtělo otevřít víc oken, klidně i cihlou :-) Po Houbě nastoupil pardubickej Volant, což je dost hezkej melodickej punk. Ten jsem též neslyšel, protože jsem byl plně zaměstnán debatou s právě se objevivším Krtkem (zdravím Ivančice) a Zuzanou. Další skupina byla legenda N.V.Ú., ale bohužel zahráli jenom pár písniček. Jakási dívčina totiž neunesla tíhu poga nebo spíš tíhu nějakýho borce, kterej na ní skočil, a ležela asi 30 minut v bezvědomí. Vinu na tom nese jednak ambulance, která si dala na čas a přijela až po dvaceti minutách, a druhak čumilové zaujatí tímto nevšedním divadlem (fuck off!!!). Poté chtěli N.V.Ú. pokračovat, ale po jedný písničce byli přerušeni nějakým šaškem, kterej se chtěl prát (pravděpodobně s každým). Po tomto výstupu chápu znechucení muzikantů a tak N.V.Ú. předčasně balili. Dalším bodem (tentokrát zlatým) byla bratislavská Zóna A, která zahrála fakt báječně. Muzikanti překvapivě střízliví, podle mě dobré ozvučení, prostě super prožitek. Kapela zahrála snad všechny hity a po několika přídavcích skončila. Poslední kapelkou byli další Švédové Driller Killer. Z těch si toho moc nepamatuju, jen to, že byli ladění spíš do metalu, kterej moc nemusim. V půl druhý fest skončil a my jsme se odebrali na autobus do Ústí. Jako vždy jsem ocenil odvahu řidiče zastavit, padesát silně podnapilých punx není legrace :-) Přesun však proběhl v pohodě a zbytek noci - do pěti ráno - jsme strávili v nějakým nonstopu u nádraží. Pár nácků sedících u piva nás nemohlo rozhodit, tím spíš, že po chvíli radši odešli a my jsme se mohli plně věnovat rozličným nápojům...

    Domu jsem dorazil kolem sedmý ráno, sice naprosto naplech, ale zato celkem spokojenej. Yo, dost dobrej Chabafest!

[ Index | Skupiny | Koncerty | Mp3 archív | Fotky | Recenze | Pokec | Odkazy | Thanx ]