Hrdinové nové fronty

(skupina založena 1985 v Jihlavě, rozpad 1988)

    Zřejmě nejortodoxnější a zároveň nejrozporuplnější punková skupina někdejší ČSSR...

     Kapela vznikla v roce 1985 v Jihlavě ve složení Petr a Pavel Štěpánovi a Leoš Kostelecký. Skupinu lze označit jako ze "staré školy" - tzn. většina zkoušek i vystoupení se odehrávala ve sklepech či garážích za přísné asistence VB. HNF za sebou zanechali tři demokazety (většinou nahrávky z koncertů) a jednu oficiální nahrávku "Válečné území", kterou vydal v roce 1991 Monitor.

   Tvorba HNF vychází ze společenských poměrů komunistického Československa. Texty Petra Štěpána jsou výrazně antimilitaristické, plné sociálních problémů, překvapivě však nikoliv politické! Též v nich lze nalézt sklony k hnutí skinheads - písně Dohola, Skinheadská noc nebo přezdívka Pavla Štěpána NAZI jsou odrazem doby, kdy u jednoho stolu seděli punkeři i skinheadi.

    Hrdinové nové fronty se rozpadli kolem roku 1988, následně dochází k založení nové skupiny XIII. století. Podle rozhovorů s Petrem Štěpánem se XIII. století distancuje od jakéhokoliv spojování s tvorbou či zaměřením skupin označujících se jako "metalgotické", "doomgotické", apod. XIII. století svou minulostí i kořeny tkví v punku a gothic rock chápe hudebně a ideově jako nastupující vlnu postpunkové éry osmdesátých let...


   Jaký je tvůj názor na HNF?

    Petr Růžička (FPB, Šanov): "Setkal jsem se s nimi asi dvakrát v životě, z toho jednou s FPB při společném koncertě. Byla to na naše poměry dost dobrá formace, fantasticky jim to šlapalo. Měli smůlu v tom, že nebyli z Prahy. Doma sice byli hvězdy, ale v Praze je zas tolik lidí neznalo. Pamatuji si, že měli dost vyhraněnej styl, a to i ve vztazích k lidem."

   Petr Hošek (Plexis): "Živě jsem je měl možnost vidět jenom dvakrát, zato znám ty kazety - Obyčejní hrdinové a Dům na demolici (?) - kapelu ale nemám rád. Je jasný, že jejich muzika byla v tom punku trošku krok dopředu. Tady to všechno usínalo na Exploited, ale oni se snažili hrát americky, něco jako Dead Kennedys. Nejvíc se mi od nich líbily Tanky a Svět se posral. Měli dobrý texty, ale potřebovali by lepšího kytaristu. Možná málokdo ví, že vznikli z tancovačkový kapely, tedy žádná věrohodnost. Vždycky se mi líbil bubeník Nazi, ten mi připadal jedinej fajn. Muzikantsky byli dobrý, lidsky ne, a to ti asi řekne každej. Tu jejich novou kapelu XIII. století jsem nikdy neslyšel."

   Zdeněk Růžička (SPS): "Vždycky se mi líbili, zejména po textový stránce. Měli jiný texty než ostatní, takový promyšlenější. Vím, že u fanoušků byli vždycky oblíbenější než u muzikantů, a jelikož v jejich době jsem byl ještě fanoušek, tak nevím, co za tím stálo. Viděl jsem je tak šestkrát, sedmkrát, mám od nich obě demokazety, údajně natočili ještě jednu. Na té druhé se již některé hudební náměty opakují, proto snad i skončili. Nevím co v tom bylo, možná tohle. Každopádně dodnes je považuji za jednu z absolutně nejlepších kapel u nás."